Kavaldunyasi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Kavaldunyasi

kaval dünyası, , , na hoş, , , geldiniz...

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Halil Çokyüreklinin tasarladıgı yeni ensturman

3 posters
YazarMesaj
eren

eren

Halil Çokyüreklinin  tasarladıgı yeni ensturman Empty
MesajKonu: Halil Çokyüreklinin tasarladıgı yeni ensturman   Halil Çokyüreklinin  tasarladıgı yeni ensturman EmptyPaz Ağus. 19, 2007 5:39 am

Mey artık meyrem oldu

Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı öğretim üyesi Halil Çokyürekli, Doğu Anadolu'nun yöresel nefesli çalgısı meyi geliştirdi. Çokyürekli, yeni enstrümana da Meyrem ismini verdi. Öğretim üyesi, "Zeytin ağacı kullandım, ilave delikler de açtım. Şimdi meyden farklı sesler çıkıyor" diye konuştu.
Kaval Dunyasi
Admin
Kaval Dunyasi

MesajKonu: Geri: Halil Çokyüreklinin tasarladıgı yeni ensturman   Halil Çokyüreklinin  tasarladıgı yeni ensturman EmptyPaz Ağus. 19, 2007 1:59 pm

vay be hoca yeni bir enstruman buldu demek valal hiç haberim yoktu bundan gerçekten çok güzel bir olay.
https://kavaldunyasi.yetkin-forum.com
dunedain

dunedain

MesajKonu: Geri: Halil Çokyüreklinin tasarladıgı yeni ensturman   Halil Çokyüreklinin  tasarladıgı yeni ensturman EmptyC.tesi Ağus. 25, 2007 5:03 am

eren demiş ki:
Mey artık meyrem oldu

Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı öğretim üyesi Halil Çokyürekli, Doğu Anadolu'nun yöresel nefesli çalgısı meyi geliştirdi. Çokyürekli, yeni enstrümana da Meyrem ismini verdi. Öğretim üyesi, "Zeytin ağacı kullandım, ilave delikler de açtım. Şimdi meyden farklı sesler çıkıyor" diye konuştu.

Bu sanatın artık farklı bir boyutu var olanı kullanmak çalmak kolay ama bir enstrumana yeni sesler kazandırıp kullanıma sunmak... Valla büyük bir kültür yatırımı... Birde bildiğim kadarıyla mey bir çok parçada eksik kalıyor sadece tek oktav sesi var diye biliyorum. Hoca galiba bu sorunu aşmış

Halil Çokyüreklinin tasarladıgı yeni ensturman
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-